Papier do akwareli - jaki wybrać?

Jaki papier do akwareli wybrać?

Nie masz pojęcia, co znaczy hot pressed albo 300g? Czy wybrać blok klejony, czy zwykły? A może arkusze? Nie wspominając o celulozie i bawełnie. Ale nie przejmuj się. Ja też kiedyś nie miałam najmniejszego pojęcia o co chodzi.


Gramatura papieru do akwareli

Każdy papier ma swoją określoną gramaturę - im jest ona wyższa, tym grubszy papier. Do akwareli najlepiej sprawdza się papier 300g 640g. W szkicownikach (mam na myśli oczywiście szkicowniki do akwareli) czy w blokach do mix media często gramatura jest niższa od 300g i na takim papierze także można spokojnie pracować. Jednak należy mieć na uwadze, że może on nie wytrzymać dużej ilości wody, będzie bardziej podatny na falowanie i wyginanie.

Rodzaje papieru do akwareli, czyli hot pressed, cold pressed i rough

O co chodzi z tymi nazwami? Otóż odnoszą się one do faktury papieru. Na końcu posta dodałam przykładowe zdjęcia.
Cold pressed jest to papier drobnoziarnisty, ma widoczną, ale delikatną fakturę. Oczywiście faktura ta będzie się różnić pomiędzy poszczególnymi markami - zauważyłam, że papier od Hahnemuhle (seria Britannia) jest bardziej gładki od np. Fabriano. Wydaje mi się, że jest to najczęściej stosowany rodzaj papieru, jest dość uniwersalny. Czasem przeszkadza mi jednak to, gdy ma on zbyt powtarzalną fakturę - widać pewien wzór i trochę mnie to rozprasza, ale to też zależy od marki.
Hot pressed jest satynowy, ma gładką powierzchnię. Muszę przyznać, że ostatnio bardzo się do niego przekonałam i chcę więcej na nim tworzyć. 
Rough jest z kolei gruboziarnisty o bardzo widocznej fakturze. Nie używałam go jeszcze, więc jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda to zapraszam do Lindsay Weirich.
Faktura papieru nie tylko wpływa na jego wygląd, ale też na to jak farba jest rozprowadzana. Im bardziej chropowaty papier, tym więcej miejsc pomija pędzel - po przejechaniu pędzlem w jednym miejscu zostanie więcej białego niż na gładkim papierze. 

Skład papieru do akwareli - bawełna czy celuloza?

Najlepsze papiery do akwareli (np. Arches, Canson Moulin du Roy, Canson Heritage) są wykonane w 100% z bawełny. Papiery celulozowe nie są zbyt dobre do akwareli, ale bawełniane są drogie. Dlatego można znaleźć mieszanki celulozy z bawełną, co jest całkiem niezłym kompromisem jakościowym i cenowym. W tym momencie moim ulubionym papierem z tych tańszych jest Hahnemuhle Britannia. Można też kupić bloki do mix media i też da się na nich malować, jednak nie należy mieć zbyt dużych oczekiwań.

Różne formy papieru do akwareli, czyli bloki i arkusze

Arkusze na pewno są opłacalne, ale tylko wtedy, kiedy już wiemy, że wykorzystamy ten papier. Dlatego lepiej zacząć od bloków. Najwygodniejsze są bloki z klejonymi bokami, gdyż podczas malowania nie musimy się martwić o falowanie papieru czy jego przesuwanie. Kolejne kartki z bloku usuwamy dopiero, gdy obraz wyschnie. Są też bloki z luźnymi kartkami (klejone wzdłuż jednego boku) - tutaj już trzeba je do czegoś przypiąć, żeby nam nie uciekały podczas malowania.

Przygodę z papierami zaczęłam chyba od bloku Gamma. Może to nie jest mój ulubiony blok w tym momencie, ale na początek sprawdził się świetnie. Oczywiście ciekawość zmusiła mnie do sprawdzania kolejnych rodzajów papierów, dzięki czemu mogłam znaleźć ten ulubiony. Choć pewnie to i tak się zmieni.

Jeszcze przykładowe papiery:
Arches drobnoziarnisty
Hahnemuhle Britannia drobnoziarnisty
Fabriano Artistico satynowy
Jeśli podoba ci się to, co widzisz, to zapraszam także na profil na Facebooku i Instagramie.
Do zobaczenia! 💗

Komentarze

Popularne posty